PanARMENIAN.Net - On November 24, Artsakh Republic President Bako Sahakyan met with an entrepreneur and philanthropist Ray Hartoonian in Los Angeles. Issues related to the development of printing industry in Artsakh were in the focus of the meeting.
On the same day the President met philanthropist Harout Broutian to consider prospects of implementing various projects in the NKR.
During a meeting with famous cardiologist Harout Mesrobian prospects of cooperation in the healthcare system were discussed.
NKR leader praised the willingness of American Armenians to assist Artsakh in every possible way, emphasizing the mutual benefits of such cooperation.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, executive director of the Hayastan All-Armenian fund Ara Vardanyan, head of the Central information department of the Artsakh Republic President’s Office Davit Babayan, NKR permanent representative to the USA Robert Avetisyan, chairman of the Artsakh Public TV and Radio company’s board Norek Gasparyan and other officials attended the meetings, Central Information Department at Artsakh President’s Office reported.