Expert: from 80 to 100 children are diagnosed with cancer annually in Armenia
PanARMENIAN.Net - Deputy Director of the RA National Oncological Center, Professor Gagik Bazikyan said that from 80 to 100 children below 14 are diagnosed with cancer annually in Armenia.
Around 30 of them die every year, Bazikyan told a press conference in Yerevan. He added that around 7,500 people are diagnosed with cancer in Armenia annually.
Bazikyan said that the people who have overcome the disease, stay registered at the RA National Oncological Center.
“Currently, there are 31,000 people, including 1% of children, registered at the center,” Bazikyan said, adding that 46% of people with cancer address to oncologists when it’s too late.