OSCE MG Co-chairs on Karabakh to arrive in region July 14
PanARMENIAN.Net - Co-chairs of the OSCE Minsk Group on Karabakh conflict settlement will arrive in the region tomorrow, July 14, visiting Baku first to discuss further settlement of Karabakh conflict with Azerbaijani President Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadyarov, the Azeri-Press Agency reported.
Upon completion of the visit to Baku, the mediators are expected to arrive in Yerevan and then Stepanakert.
At June 24 meeting in Kazan, the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia failed to sign an agreement on basic principles of Karabakh conflict settlement. As Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian noted later, despite the OSCE MG Co-chairs’ efforts, Azerbaijan was not ready to accept the final version of basic principles, presenting ten new amendments at the last moment.