PanARMENIAN.Net - Armenian government approved on February 16 the pilot training program on measures and behavior in kindergartens, schools, colleges, universities, hospital and other institutions during a massive earthquake.
Armenian Minister of Emergency Situations Armen Yeritsyan said the training will be carried out in 2013-2015, and 39.4 million drams should be allocated for this purpose.
For his part, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan mentioned that quakes and seismic risks have been in the focus of the public and the media recently.
Minister Yeritsyan informed that the scientific council will hold a meeting in the ministry tomorrow to examine the reason of the earthquakes. He quoted statistical data according to which not only Armenia but the whole world is facing seismic activity. He said about 15 quakes with magnitude over 3 were recorded in 2011, and already 3 in 2012.