PanARMENIAN.Net - Within the frameworks of working visit to New York, RA Foreign Minister Edward Nalbandian met his Hungarian colleague Peter Balazs. The parties discussed the preparatory work for Hungarian President's visit to Armenia. Foreign Ministers exchanged views on bilateral cooperation within international organizations' frameworks, Armenia-EU relations and South Caucasus issues.
Edward Nalbandian will also meet Portuguese Secretary of State for Foreign Affairs and Co-operation, Joao Gomes Cravinho, to discuss collaboration perspectives between the states, economic cooperation development, strengthening relations in the spheres of culture and tourism.
Edward Nalbandian also met US Jewish Committee representatives within the frameworks of his visit to New York. The parties focused on RA-Israeli relations, RA MFA press service reported.