Preservation of national identity in Diaspora - priority of state policy
PanARMENIAN.Net - Yerevan has today hosted the opening of the Contest on Armenian Language and Literature and Competition on Knowledge of Armenian.
Opening ceremony was attended by RA Prime Minister Tigran Sargsyan, Education Minister Armen Ashotyan, Minister of Diaspora Affairs Hranush Hakobyan and VivaCell company's president Ralf Yirikyan.
Contest on Armenian Language and Literature and Competition on Knowledge of Armenian Studies has been organized in Armenia since 2003, under the aegis of the Ministry of Education and Science and the financial support of VivaCell-MTS company.
Contest participants are alumnae (with Armenian and foreign origin) of different Armenian educational institutions operating abroad.
This year, there were 5 students with foreign origin participating in the contest.
The working language of the contest will be Armenian. The best 3 participant will receive prizes.
The event is aimed at encouraging knowledge of Armenian language, literature, history and culture, raising interest in the language, contributing to the creation of uniform standards in schools operating in Armenian diaspora and assisting in the implementation of educational programs.
Addressing to the 130 students of Armenian schools, RA Prime Minister Tigran Sargsyan said, "Contest and competition which have become traditional events create best opportunities for deepening knowledge in Armenian language, literature, history and culture. Education in Armenian spirit is the foundation for preserving Armenian identity in Armenia and abroad, as well as one of the best priorities of the country's state policy."