Threat of Resumption of Hostilities in Karabakh Quite Real
PanARMENIAN.Net - The South Caucasus has always been a place of collision of superpowers. Due to the Nagorno Karabakh and Georgian-Abkhaz conflict there is an impression formed that Russia is gradually being forced out of the region. What is the actual state of affairs? PanARMENIAN.Net asked first vice-president of the Academy of Geopolitical Studies, Colonel General, Doctor of Historical Sciences Leonid Ivashov, who headed Russian Army General Staff till 2001.
How serious are Azerbaijan's statements on readiness to resumption of hostilities on the Karabakh front?
Security issues should always be treated seriously. Taking into account the complexity of the Nagorno Karabakh problem security is the main task of the state and the major responsibility of the President and government. Only via military balance it's possible to preserve political settlement. The threat of an armed conflict and resumption of hostilities is quite real.
Keeping the situation within a political settlement is possible only via balance of military potentials. Domination of military force of one of the parties can result in a new bloodshed.
Which is the Russia's policy towards settlement of the Nagorno Karabakh conflict?
The Russian leadership lacks a precise strategy on the South Caucasus. In relations with Azerbaijan and Armenia Russia abides by the balance of friendly interaction. This line helps to maintain peace in Karabakh.
A notion is formed lately that Russia is trying to strengthen its position in the South Caucasus resorting to means that are not popular. Is this true?
Russia, in the person of the reasonable part of its leadership, is trying to maintain its presence and influence in the Caucasus. It's important for Russia to prevent destabilization in the North Caucasus, deployment of NATO military bases and projection of military force inland.
In my opinion, Armenia is Russia's monument point in the South Caucasus. At the same time it is vitally important for Armenia to have allied relations with Russia. If Armenia relies on promises made by the West it will lose its state system and independence.
If Georgia and Azerbaijan escape the zone of Russia's influence, will not Armenia be isolated, hoping for Russia's good will, which can act in the same manner, as in 1921 by concluding an alliance with Ataturk?
Armenia has the right to establish relations with whom it wishes. But if it conflicts with Russia's interests Moscow can transform cooperation into the level of mutually beneficial relations without any political or economic preferences. However such situation will conflict with Armenia's national interests and will result in the isolation of the republic and even in its collapse.
A large Armenian Diaspora lives in Russia. "I think it could make a great contribution to the development of the Russian-Armenian allied relations.