Greece Commemorates Armenian Genocide Victims
PanARMENIAN.Net - The Armenian Embassy in Greece along with the Armenian community hold a series of events, marking the 91st anniversary of the Armenian Genocide in Ottoman Turkey in 1915-1923. April 15 a mourning liturgy was offered in Nea Smirna Athenian region, where a monument to Armenian Genocide victims is established.
Armenian Ambassador to Greece Vahram Kazhoyan, Athens Municipality representatives and other officials addressed the ceremony. Cadets from Armenia, who study in Greece, also laid flowers to the monument. After the ceremony a procession headed to the Turkish Embassy in Athens.
April 16 in Atikon Hall a session with participation of the authorities of the Greek capital, ARFD and Ramkavar Azatakan Party was held. Public representatives, Greek MPs, as well as Ambassador Kazhoyan addressed those present. The event then continued into a procession to the Sinagma Square and laying flowers to the grave of the unknown soldier, reports the Press Service of the Armenian MFA.