PanARMENIAN.Net - "The United States of America is against the existence of the 907 amendment to the Liberty Support Act," said US Ambassador to Azerbaijan Ann Derse to a press conference in Baku. In her opinion US position on the 907th amendment of Liberty Support Act has not changed and official Washington is against the existence of such amendment, reports Trend news agency.
It is worth reminding that the 907th amendment to Liberty Supporting Act was adopted by the US Congress in 1992 in response to Azerbaijan's blockade of Armenia over the Nagorno Karabakh conflict. It supposes only humanitarian aid to Azerbaijan.