Hungarian Appeal's Court left in force decision on life imprisonment for Safarov
PanARMENIAN.Net - Hungarian Appeal's Court chairman Karpat Piroshki left in force the April 13, 2006 life imprisonment verdict of a lower instance court for Azeri officer Ramil Safarov, who killed Armenian officer Gurger Markarian. This information was spread by Safarov's lawyer Ikram Shirinov. At the court's session also chief of Azerbaijani Bar Association Azer Tagiyev, embassy employees and representatives of Azeri Diaspora in Hungary were present. I. Shirinov refrained from announcing further plans, saying only that he will do it upon arrival in Azerbaijan, namely after February 24, Trend reports.
Lieutenant of the Armed Forces of the Republic of Armenia Gurgen Markarian, who was participating in the English language courses in the framework of "Cooperation for Peace" NATO program, was brutally hacked to death with an ax by the Azeri officer, who was also participating in the same program. The Hungarian court sentenced Safarov to life imprisonment without the right to pardon during the initial 30 years.