Media: Baku did not limit himself with diplomatic notes and is going make claims to RF FM personally?
PanARMENIAN.Net - It is not excluded that during Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's visit to Baku Azeri politicians will make claims concerning Baku's dissatisfaction with publications in the Great Russian Encyclopedia - an article about Nagorno Karabakh, as well as a TV program on "Rossia" TV channel, where " that region of Azerbaijan" as called an a historical territory of Armenia, "Nezavisimaya Gazeta" reports. "It is worth mentioning that this incident aroused a negative reaction in Azerbaijan, and even the Azeri MFA sent two notes of protest to Russia. Analyst Alpay Ahmed thinks such mistakes casts shadow on the equal relations of both countries. "Moscow states that Azerbaijan is an important strategic partner for Russia on the long-term perspective. At the same time official publications and TV channels try to distort the history of Azerbaijan. In such cases ordinary Azeris have nothing else than to cast doubt on sincerity of the Kremlin," the political scientist thinks, the newspaper reports.
Meanwhile as Strana.ru reports, official representative of the Azeri MFA Ibrahim Khazar stated that in connection with the fact that Azerbaijan is not satisfied with Russia's response to its first note and there is no answer for the second note, "this issue will be touched during Azeri-Russian high level bilateral meetings, particularly during Sergey Lavrov's visit to Baku.
According to the Russian expert "those notes addressed to Russia pour constantly from that very moment, when the war between Armenia and Azerbaijan was stopped". He said, any sneeze from the Russian side, even unofficial, arouses irritated reaction by Baku, though Americans do such things that Russia even does not dream of". "Say, the U.S. Congress gives economic assistance to Nagorno Karabakh, and Azerbaijan does not protest for that. Because Americans ignore such demarcate and they decide who to have relations with and in what format," the analyst said.