PanARMENIAN.Net - All materials on Hrant Dink's murder were handed over to the judicial authorities, Turkish Interior Minister Besir Atalay said at parliamentary hearings.
"Those who are concerned can appeal to the court. Our duty is to do everything in our power to expose the crime," he said. "Dink's murder caused much pain and damaged Turkey's image."
"Administrative inspectors were ordered to study all data referring to the murder. You can be confident that if new facts emerge we will take proper measures," Mr Atalay said, Yerkir reports.
Agos bilingual newspaper editor Hrant Dink was gunned down at his Istanbul office by ultranationalist Ogun Samast on 19 January 2007. Samast and other 18 suspects in the murder first stood trial on 2 July 2006. The next court session is scheduled for 2 February, 2008.