PanARMENIAN.Net - Newly elected President of the OSCE Parliamentary Assembly is willing to do utmost in his power for resolution of the Nagorno Karabakh conflict.
"We will be trying to resolve this problem with common efforts. I should say that it is also in my disposal as a newly elected Chairman of the OSCE Parliamentary Assembly. I will be trying to do all the best and use all resources that we have to search ways of resolving the Nagorno Karabakh conflict," Joao Soares, President of the OSCE Parliamentary Assembly, said Thursday in Astana.
According to him, the OSCE Parliamentary Assembly should play a decisive role in this process. "I highly appreciate words of OSCE Chairman-in-Office, Mr Alexander Stubb, who said yesterday that the OSCE should not only manage conflicts, but also resolve the problems and conflicts. And I fully support this," Soares said.
"I can not work a miracle, but I will spare no effort for resolution of the Karabakh problem. I assure you," he said, Trend Azeri new agency reports.