Iranian Government released about 1,000 detainees
PanARMENIAN.Net - The Iranian Government has released about 1,000 arrested during the riots in Tehran of opposition demonstrators. They talked about the treatment they suffered during the arrest, and what were the conditions of their release.
17-year-old boy who was arrested in Tehran told the correspondent of the German DPA agency, that he and several dozen arrested were draw up in the underground garage of the ministry of internal affaires.
Blindfolded detainees were forced to stand 48 hours, they were periodically beaten with rubber truncheons. During this time, each was given a piece of bread, but have not been given water. After all the detainees signed a blank form, under the statement "I fully agree with all of the above statements."
Using this kind of "confessions" the head of the Iranian police force, General Ismail Ahmadi-Moqaddam already said that those arrested were trained "sabotage abroad", and their foreign bosses' purpose was to organize the" velvet revolution in Iran, " MIGnews.com reports.