Davutoğlu sees Turkey as EU member by 2023
PanARMENIAN.Net - Foreign Minister Ahmet Davutoğlu sees Turkey as a member of the European Union by 2023, when the country marks the 100th anniversary of its foundation, AA reported.
In a recent interview with Newsweek, Davutoğlu said Turkey will become a key actor in world organizations shaping global economic decisions. "I see a country that has managed to start economic integration and has solid relations with all its neighbors. Also, a country that has become a member of the EU," he said.
"I see a Turkey which has maintained an effective role within NATO and which is also a key actor not only in security-related fields but also in economic organizations such as G20. I do not think these objectives are unreachable by the year 2023, the 100th anniversary of the Turkish Republic, 14 years from now."