Chairman of PACE subcommittee on Nagorno Karabakh fails to describe subcommittee contribution to OSCE MG mission
PanARMENIAN.Net - South Ossetia, Abkhazia and Nagorno Karabakh are the three traditional frozen conflicts in South Caucasus, the chairman of PACE sub-committee on Nagorno Karabakh Mr. Jordi Xucla i Costa stated in an interview to PanARMENIAN.Net
Mr. Jordi Xucla i Costa has been a member to Spanish Parliament lower chamber – the Congress of Deputies - for the last 11 years, and 7 years out of it has passed with him as a member to the international relations committee. He has been a PACE member for the last 3.5 years. In his career he has participated in a number of electoral observation missions, including in Palestine (Jan. 2006), and travelled to Georgia after the August war with EU delegation.
When asked about his idea on contributing to the mission of OSCE Minsk Group co-chairs, Mr. Jordi Xucla i Costa noted, "well, in my point of view this is an interview in order to explain my projects [in the auspices of the PACE sub-committee – PanARMENIAN.Net , this is not a hearing [in a Parliament - PanARMENIAN.Net . I am 37 years old, [and] I have a lot of experience in the Parliament for more than 10 years," thus leaving the question unreplied.
As Mr. Xucla i Costa claimed earlier in an interview to one of Azerbaijani news agencies, he had some experience on conflict resolution.
On January 25, the Armenian delegation to PACE has written a letter to Members of the Bureau, underlining "[certain] grounds for the Armenian delegation to question genuine, impartial and fair intentions of the Bureau to seek reconciliation and to exercise responsibility in a highly sensitive matter".
Nearly all major political forces in Armenia and Nagorno-Karabakh are against the restoration of this platform, as they claim it would deviate the discussion from the Minsk Process.