6 մայիսի 2013 - 19:49 AMT  15:49 GMT
«Հիշողություններ ֆրոնտից». Կորյուն Հարությունյան. Մարշալ Բաղրամյանի առաջին Մերձբալթյանում էի, միշտ առաջին գծում
3 մայիսի 2013 - 18:53 AMT  14:53 GMT
Կորյուն Հարությունյան (1925)- Պատերազմ է գնացել կամավոր՝ 17 տարեկանում: Պատերազմից հետո լրացել է բանակ զորակոչվելու տարիքը, պարտադիր ծառայությունն ավարտելուց հետո միայն՝ 1950-ին զորացրվել է: «Մեդալներ շատ եմ ստացել՝Փառքի շքանշան, Հայրենական պատերազմի շքանշան, Մարտական ծառայությունների համար մեդալ, Հաղթանակի համար մեդալ, Բաղրամյանի անվան մեդալ և այլն»- պատմում է նա: Լեյտենանտ Կորյուն Հարությունյանի Փառքի շքանշանը Լենինգրադում գողացել են, միայն փաստաթուղթն է մնացել: Կորյուն Հարությունյանը հետախույզ է:
29 ապրիլի 2013 - 21:01 AMT  17:01 GMT
«Հիշողություններ ֆրոնտից». Վարդան Թութխալյան. Մայիսի 9-ին ողջ աշխարհն էր ցնծում, արհավիրքի վերջը եկել էր
27 ապրիլի 2013 - 11:34 AMT  07:34 GMT
Վարդան Թութխալյան (12.04.1918 թ.) – շարքային, ծառայել է 11-րդ տանկային գնդում, պարգևատրվել է մի քանի մեդալներով, այդ թվում` Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս Մարշալ Բաղրամյանի անվան մեդալով, 1941-45 թթ. հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 65 տարվա հոբելյանական մեդալով:
«Հիշողություններ ֆրոնտից» - Մնացական Գրիգորյան. Տանկը անցավ, գնաց. աչքերս հողի տակ բացեցի
25 ապրիլի 2013 - 11:56 AMT  07:56 GMT
Մնացական Գրիգորյան (27.12.1925թ.)-փոխգնդապետ, 245-րդ դիվիզա, 253-րդ գունդ, հակահետախուզության բաժին, նաև 254-րդ գունդ՝ վիրավորվելուց հետո:
«Հիշողություններ ֆրոնտից» - Մակիչ Դալլաքյան. Պարզվեց` երկինքն էլ է փակվում` գերմանական ինքնաթիռները պաշարել էին մեզ
22 ապրիլի 2013 - 18:31 AMT  14:31 GMT
Մակիչ Դալլաքյան (04.07. 1920) - Լեյտենանտ: Պատերազմ է մեկնել 1942-ին: Եղել է Հյուսիսկովկասյան ռազմաճակատի 319 հրաձգային դիվիզիայի 1341 գնդում: Ապա ծառայել է Կրասնոդարի հատուկ բատալյոնում` Կրասնոդարյան վաշտում, Սլավոնական 10-րդ վաշտում: Պարգևատրվել է 16 նեդալներով, շքանշաններով և տարբեր պատվոգրերով:
«Հիշողություններ ֆրոնտից» - Լևոն Բուդլոյան. Մեծ Հայրենականի տարիներին կարևոր էր ապահովել նաև Հայաստանի անվտանգությունը
19 ապրիլի 2013 - 17:28 AMT  13:28 GMT
Լևոն Բուդլոյանը ծնվել է 1917 թվականին Բաթումիում: Գնդապետ Բուդլոյանին լուսանկարելուց որոշ ժամանակ անց մենք ցավոք իմացանք, որ նա մահացել է: Սակայն նրա մասին նյութ պատրաստելուն մեզ օգնեց նրա բարեկամը` տրամադրելով Բուդլոյանի տեսագրություններն ու նրա հեղինակած գրքերը:
«Հիշողություններ ֆրոնտից» - Մուշեղ Սահակյան. Մի նամակը «մամա ջան, պապա ջան»-ով էի սկսում, մյուսը` «պապա ջան, մամա ջան»-ով
17 ապրիլի 2013 - 13:19 AMT  09:19 GMT
Մուշեղ Սահակյան (22.07.1922թ.) – լեյտենանտ, 153-րդ դիվիզիա, Հակաօդային պաշտպանության զենիթային հրետանի, լիցքավորող, ապա հրամանատար
15 ապրիլի 2013 - 15:47 AMT  11:47 GMT
«Հիշողություններ ֆրոնտից» - Գրիգոր Ասրյան. Պատերազմի ժամանակ զինվորը հրամանատարին չէր ասում հրամանը չեմ կատարի
12 ապրիլի 2013 - 13:46 AMT  09:46 GMT
Գրիգոր Ասրյան (1922 թ) -Ավարտել է Բարձրագայուն ռազմաքաղաքական ուսումնարանը: Ավագ սպա: 89-րդ հայկական հրաձգային դիվիզիայի (Թամանյան) կոմսոմոլի քարտուղար: Դիվիզիայի կազմում հասել է մինչև Նովորոսիյսկ: Դիվիզիան անցել է հետևյալ ուղին՝ Երևան –Բաքու-Մախաչկալա-Գրոզնի-Մինվոդի, Նովորոսիյսկ- Կերչ-Սևաստոպոլ-Բրեստ- Լուբլին-Վարշավա- Ֆրանկֆուրտ- Բեռլին: