Chairman of RA Central Bank to leave for Almaty
PanARMENIAN.Net - Chairman of the Armenian Central Bank Arthur Javadyan will leave for Almaty to participate in the 23rd meeting of the Central Bank Governors' Club of the Black Sea Region and Balkan Countries from May 26 to 29.
The following topics will be discussed during the meeting: strengthening of the regional financial cooperation to secure regional financial stability and prosperity, credit-monetary and currency regimes under pressure, as well as Kazakhstan’s banking system and policy of the National Bank of Kazakhstan during the post-crisis period, the press service of the RA Central Bank reported.
Governor of the Chinese People’s Bank Zhou Xiaochuan, independent expert, former chairman of the Argentine Central Bank Mario Blejer, as well as Chairman of the Central Bank of Kazakhstan Grigory Marchenko will deliver speeches to the Club meeting.