MP dubs Maragha as Armenian Genocide continuation by Azerbaijan
PanARMENIAN.Net - Yerevan hosted an event on April 10 dedicated to the 20th anniversary of the massacre of Armenians in the village of Maragha by Azerbaijan.
Armenian MP, Against Legal Arbitrariness NGO leader Larisa Alaverdyan extended her condolences to witnesses and survivors of Maragha tragedy who attended the event organized by her organization.
“We all owe you, because those responsible for this terrible crime did not face punishment yet. Maragha events are incontestable fact of continuation of the Armenian Genocide by Azerbaijani authorities,” she stressed. MP also noted that it was hard for their NGO to collect information about the victims and captive Armenians.
Currently the village is under Azerbaijan’s control, and it’s impossible to get information from there.
In addition, the captives were usually privately sold into slavery, and then faced terrible fate. The NGO does not disclose these details, to save people from suffering. Still, due to materials provided by the relatives, Against Legal Arbitrariness keeps pursuing its activities through contacts with different international organizations.
This event aimed not only to honor the memory of victims and their relatives, but also promote the fight against such genocide manifestations around the world.
52 people were massacred in Maragha (Leninavan) settlement, Mardakert region, on April 10, 1992. 57 people were taken hostages, including 9 children and 18 women. The destiny of 19 people is still unknown. The slaughter continued on April 22-23, when the survived residents of Maragha returned to bury those dead. The data is confirmed by Helsinki Watch international human rights organization.