Egypt’s ex-leader Mubarak asks to be buried next to grandson
Al Ahram newspaper reported that while Mubarak's condition was still critical, he asked his family members to be buried next to his grandson, Muhammad, who died from food poisoning three years ago.
Mubarak was reportedly very close to his grandson, and his death caused the former president a severe mental crisis. According to the report, Mubarak's wife, Suzanne, burst into tears upon hearing his request.
On Wednesday it was reported that Mubarak spent the night connected to an oxygen machine, following a worsening in his condition. However, a prison official said that that Mubarak's health condition has since then stabilized, and that the former ruler's life is not in danger.
The source noted that the prison management needs to decide on whether to transfer Mubarak to a military hospital, as his doctors advised. Egypt's chief prosecutor gave the prison management the power of attorney to decide on the matter.