NKR President attends “Bridge Artsakh-2012” Economic Forum![]() June 23, 2012 - 16:33 AMT PanARMENIAN.Net - On June 23, President of Artsakh Republic Bako Sahakyan participated in “Bridge Artsakh-2012” Fourth Economic Forum. President Sahakyan hailed regular conduction of the forum, deeming it an opportunity to be briefed on economic development perspectives, economic environment and investment opportunities in the country, as well as a good chance to hold productive discussions about current issues. NKR leader further expressed the state authorities’ readiness to support the implementation of every initiative aimed at Artsakh’s prosperity, economic progress, integration with world economy and boosting business life. Nagorno Karabakh National Assembly speaker Ashot Ghulyan, Prime Minister Ara Harutunyan, other officials, as well as guests from Armenia and abroad attended the event, Central Information Department at Artsakh President's Office reported.
Partner news The Turkish government aggressively pushed for Turkey's inclusion in Investment Partnership between the U.S. and EU. Possible ways to advance the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict were in the focus of the discussion. A meeting between Edward Nalbandian and Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov will be held on the sidelines of the event. Bergen began by recounting his 1997 meeting with Bin Laden in Afghanistan after a long process of negotiations. Partner news |