PanARMENIAN.Net - Armenian U-23 Judo team will leave for Russian city of Armavir on October 30 to participate in practice session.
As Armenian Judo Federation vice president David Khitaryan told PanARMENIAN.Net the squad of 7 will be readying for European Championships due November 16-18 in Prague.
Grigor Ivanyan (60 kg), Gor Harutyunyan, Tigran Varosyan (66 kg) and Artyom Baghdasaryan (81 kg) will represent Armenia at the event.
Also to travel to Prague is the team’s coach Tigran Babayan, with David Khtaryan to act as a referee.