PanARMENIAN.Net - Foreign Minister of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic Karen Mirzoyan met Friday, Aug 9, with volunteers from Nor Serount cultural association and ARF Dashnaktsutyun, who arrived in NKR in the framework of Yerkir charitable program.
Minister Mirzoyan hailed the guests’ contribution to relations between Artsakh and Diaspora and stressed the necessity to continue similar initiatives.
The young people, in turn, briefed on the details on the currently implemented project, specifically the repair of youth centers in Stepanakert and Martakert as well as opening of children’s entertainment center in the NKR capital.
They also touched upon the resolution of the Karabakh conflict and discussed a number of regional problems.