Version: Shooting aboard A-320 at Moment of Crash
PanARMENIAN.Net - At the moment of coming in land some passengers manages to call relatives - their cellular phones broadcast everything happening in the saloon at those tragic moments, the Zhizn newspaper writes. "Everyone in Yerevan speak that sounds like shooting were heard before the plane fell," states journalist of the Novoye Vremya Armenian newspaper Nora Kananova. In her words, "Allegedly former Security Service chief Karlos Petrosyan got a call late at night from his son Aram, who was aboard A-320 airbus and shots were heard. It was the moment, when the plane fell into the sea…"
Meanwhile, Zvartnots Yerevan airport security service states there were no armed people among passengers of the crashed liner. "It is ruled out. We admit only those armed people aboard, who are licensed." said airport Spokesperson Gevorg Abrahamyan. There were several people aboard the plane who had licenses for carrying arms, however the security service states they were unarmed in the saloon. Only the crew had arms.
However, in experts' opinion, relatives could take sounds of the tearing edging for shots. "There was no explosion when A-320 fell. However, overload was so powerful that the liner was torn at the last moments. The sound is very much like shots. Most probably the relatives heard sounds of the collapsing airplane," said an expert, who investigates the causes of the air crash. "The crew would have reported about shooting aboard, however the pilots did not report about any emergency situations. Or maybe they did not have time? However, if there was shooting, its signs would have been found on fragments of the plane, but not such are found," the Zhizn writes.
On the night of May 3 a Yerevan-Sochi plane of Armavia Armenian air company crashed in the Black Sea 6 km away from Adler airport. All 113 passengers, including 6 children and 8 members of the crew, died as a result. Among them were 26 Russian citizens, one Ukrainian and one Georgian citizen, while the rest were Armenian citizens.