PanARMENIAN.Net - Gerard Cafesjian, an U.S. philanthropist and businessman of Armenian descent, has set up a new lobbying organization - U.S.-Armenia Public Affairs Committee (USAPAC). The group will be run by Ross Vartian. The main goal of the organization is to "complement" the existing Armenian-American advocacy groups and match their considerable influence in Washington.
Vartian, insisted that the USAPAC is not a splinter group. "Our primary purpose is to add to the community of the Armenian lobby in a unique and collaborative way and make the Armenian lobby stronger in Washington," he told. Following traditions in Jewish lobbying groups, the organization will become one more link for forwarding the Armenian issues in the power structures of the USA.
In his words, USAPAC will concentrate on countering the impact of Azerbaijani oil on U.S. policy towards Armenia and pressing Washington to take a pro-Armenian stance on the Nagorno-Karabakh conflict. He said the Armenian Genocide recognition will also be on the USAPAC agenda but indicated that the new group will favor a softer line on Turkey's membership in the European Union. "What concerns Turkey's EU bid and the issues of the Armenian Genocide, we think that Ankara must do all the commitments for EU membership and join to the European Union. As a fully mature member of the EU, Turkey would be a much more friendly neighbor of Armenia. And the issue of the Armenian Genocide is always in our agenda," said Vartian, RFL Radio Liberty reports.