Orhan Pamuk Welcomed with Placard "There Was No Armenian Genocide"
PanARMENIAN.Net - A conference titled "Orhan Pamuk and Literature" was held Sabanci University, Istanbul, December 21. It had been the first meeting of Orhan Pamuk with Turkish readers since he received the Nobel Prize, Milliyet reports.
During the conference two students raised a placard which said "There was no Armenian Genocide". While Pamuk was calmly looking at them the audience gave a sharp reaction and the students had to live the conference.
To remind, in an interview with a Swiss newspaper Pamuk said that 30 thousand Kurds and 1 million Armenians were slaughtered in Turkey during World War I. Later, when receiving the Peace Award in Frankfurt he said, "I repeat, 30 thousand Kurds and 1 million Armenians were slaughtered in our state. I am consistent in my utterances."