Germany seeks to build own permanent air base in Turkey
PanARMENIAN.Net - Berlin is in talks with Ankara, and hopes to build its own permanent air base on Turkish soil which will allow it to fight the Islamic State, Sputnik News reports citing Der Spiegel magazine as saying on Monday, April 25.
According to the report, German authorities plan to spend around 30 million euros on the construction of an airstrip and accommodations for its soldiers on the territory of the Incirlik Air Base.
The project is scheduled to be implemented before the end of 2017, Der Spiegel says.
In the next six months, Germany is due to earmark 10 million euros for the construction of an airfield for its Tornado fighter jets and fueling planes. Also, the German Defense Ministry plans to allot another 15 million euros for the construction of barracks for 400 soldiers, plus another 4.5 million euros for the construction of a recreation site in the area.
Deployed at Incirlik Air Base, Germany's anti-Daesh mission in Syria has been in place since December 15, 2015 and is slated to last until December 31, 2016.
Several Tornado reconnaissance combat aircraft are involved in the mission, as well as a frigate to support the French aircraft carrier Charles de Gaulle in the Mediterranean Sea.
On November 25, German Chancellor Angela Merkel pledged to support France's anti-IS campaign following the deadly Paris attacks that claimed the lives of 130 people earlier that month.