Mourinho unveils 21-man squad for meeting with Turkey's Fenerbahce
PanARMENIAN.Net - Jose Mourinho is taking 21 players, including midfielder Henrikh Mkhitaryan with him to Istanbul for Manchester United's Europa League meeting with Fenerbahce on Thursday, November 3, the club's official website said.
Phil Jones, who has yet to make an appearance this season, is included after injury but fellow defender Chris Smalling has not made the trip. Besides Mkhitaryan, Tim Fosu-Mensah and Anthony Martial have also been named in the squad but Michael Carrick, Memphis Depay and Antonio Valencia will remain in Manchester.
Bastian Schweinsteiger, who trained with the players this week, has not travelled as he is ineligible for the group stages of the Europa League.
The Reds are currently level on points with first-placed Feyenoord on six points. Both sides have won two and lost one, but the Dutch side are top of Group A by virtue of the head-to-head record following Feyenoord's 1-0 win over the Reds in September. Fenerbahce, who the Reds overcame 4-1 at Old Trafford two weeks ago, lie third on four points, with Zorya Luhansk bottom of the group on just one point.