PanARMENIAN.Net - President of the European Parliament Roberta Metsola congratulated Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on the victory of the Civil Contract party in the 2026 parliamentary elections.
“Congratulations to Nikol Pashinyan on his victory in Armenia’s national elections. Let us continue our journey, building on this renewed momentum to strengthen EU-Armenia relations,” the message said.
Secretary General of the Council of Europe Alain Berset also congratulated Pashinyan in a post on X, saying he looked forward to continuing close cooperation and dialogue.
“Congratulations, dear Nikol Pashinyan, on your electoral victory. This renewed mandate reflects confidence in your leadership at an important moment for Armenia. I look forward to continuing our close cooperation and dialogue in support of democracy, human rights, the rule of law, and lasting peace in the region,” Berset wrote.