Cossac woman, Armenian and Adyghei - to symbolize Sochi
PanARMENIAN.Net - Sculptural composition consisting of figures of a Caucasian Cossac woman, Armenian and Adyghei will symbolize the hospitable and multinational town of Sochi. Composition will be soon erected near the new air terminal complex of Adler airport, Krasnodar region's department dealing with arrangement of 2014 Winter Olympic Games reported.
Initiative for creating such symbols was proposed by Sochi Mayor Anatoly Pakhomov.
Thus, Olympic Sochi's stela-symbol with pointers indicating names of and distances from 12 Olympic capitals was erected near Riviera city park. «What unites us is the great Olympic idea which recognizes no state borders and distances. That's the idea of kindness, unity and humanism,» Mayor stated. «A rare guest in the resort town will certainly desire to be photographed next to Olympic stela," ITAR TASS quotes project author as saying.