Outraged Azeri MPs issue address to U.S. President and Congress
PanARMENIAN.Net - Outraged by the U.S. decision to allocate $8 million to Nagorno Karabakh, Azerbaijani parliament members issued an address to the U.S. President and Congress. The MPs called on Mr. Obama "to impose veto on the decision".
The U.S. House and Senate agreed upon a far-reaching Fiscal Year 2010 spending measure that includes a $41 million economic aid package for Armenia, $8 million for "programs and activities" in Karabakh. Parity in military aid to Armenia and Azerbaijan was also maintained.