Tehran to host meeting between Azerbaijani, Iranian and Turkish Foreign Ministers
PanARMENIAN.Net - Meeting of Azerbaijani, Iranian and Turkish Foreign Ministers will be held in the near future, Iranian ambassador to Azerbaijan Mahammadbaghir Bahrami said.
The ambassador noted that during Baku visit of Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, agreement on holding of such meeting in Tehran had been achieved between Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov and Iranian FM Manouchehr Mottaki, APA reported.
The parties will discuss a wide scale of regional and international issues, including trilateral cooperation development.