PM urges to expedite preparation for CIS 20th anniversary exhibit
PanARMENIAN.Net - During the May 20 sitting, Armenian government resolved to allocate AMD 25 million for to be proper representation of the country at intergovernmental exhibition to be organized on the occasion of CIS 20th anniversary.
According to Armenian Economy Minister Tigran Davtyan, Armenian Development Agency and trade organizations were assigned with preparation works for the event due July 28-June 3.
The Minister urged to expedite preparations, noting that the issue was also discussed at Minsk-hosted CIS Prime Ministers' sitting.