PanARMENIAN.Net - On October 30, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan visited the village of Togh in the Hadrout region to attend an event dedicated to the 20th anniversary of the settlement’s liberation.
In his speech, the President noted that the liberation of Togh was “among the first victories of our national movement that was historically important and was a prelude to the subsequent victories.”
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, Prime Minister Ara Harutyunyan, other officials, guests from Armenia and abroad also took part in the event.