Armenia to prepare human resource in the frames of CSTO anti-drug trafficking program
PanARMENIAN.Net - RA anti-drug agencies' specialists will take part in CSTO program aimed at preparation of human resources in the sphere combating drug trafficking. Discussions will take place in Minsk, Svetlana Borovskaya, Head of Belarusian Interior Ministry's Information and Public Relations Department, reported to "Interfax-West" this Monday.
"On August 25, Minsk will host the meeting of working group dealing with preparation of human resources for the CSTO member states' Coordinating Council on the Prevention of Illicit Drug Trafficking," Borovskaya said.
As mentioned by Belarusian official, session will be attended by national anti-drug agency representatives from Tajikistan, Russia and Belarus.
"During the discussion it is planned to approve the finalized training program for Coordinating Council specialists," she said.
Besides, Minsk discussion will focus on reviewing the results of Coordinative Council's activities and elaborating a plan of actions for 2010.