PanARMENIAN.Net - The suspected Domodedovo suicide bomber is of “Arabic appearance”, 30-35 years old.
Earlier, RIA Novosit reported that Investigators have found a human male head at the explosion site at Domodedovo airport and currently believe it might have been the suicide bomber's head.
The number of those killed in the terrorist attack reached 35 people. According to the Russian Investigative Committee, the blast occurred at about 04:30pm Moscow time (13:32 GMT) at the international arrivals gate. According to preliminary data, a suicide bomber was reported to have detonated himself in the crowd at the arrival gate. The explosion was estimated to be equal to 5-7kg of TNT. 3 men are wanted by police for organising the terrorist attack at Domodedovo airport. A criminal case under Article 205 (act of terrorism) of the Russian Criminal Code has been initiated, the Russian Ministry of Emergency Situations said on its official website.