Թուրքիային ձեռնատու է այն, որ Հայաստանը չի շաղկապում ղարաբաղյան հակամարտությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ
Եթե համեմատենք Հայաստանի նախագահի Մեծ Բրիտանիայի արտաքին հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում` Chatham House-ում ունեցած ելույթը նրա նախորդ ելույթների հետ, ապա հարկ կլինի նշել, որ այդ ելույթում նոր շեշտադրումներ են արվել: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, ԵՊՀ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանը: Այս համատեքստում նա կարեւորել է այն, որ իր ելույթում Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ Նախիջեւանի հարցին:
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը` Մանասյանը նշել է, որ Անկարայի համար ձեռնատու է այն, որ Հայաստանը չի շաղկապում ղարաբաղյան հակամարտությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման հետ, քանի որ հակառակ դեպքում Երեւանը կարող է բարձրացնել նաեւ Նախիջեւանի հարցը: Անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների վավերացման հարցին` Մանասյանն ասել է, որ «ձգձգելով այդ գործընթացը, Թուրքիան եւս մեկ առիթ կտա ԱՄՆ նախագահին չօգտագործել «ցեղասպանություն» բառեզրն իր ուղերձում»:
Նախիջեւան
Նախիջեւանը ինքնավար մարզ է Ադրբեջանի կազմում, Ալիեւների իշխող կլանի հայրենիքը: 1923թ. Նախիջեւանն, որն մինչ այդ հայկական տարածք էր, փոխանցվեց Ադրբեջանին, ինչը 1921թ. Մոսկվայի պայմանագրի խախտում է, որի համաձայն մարզը չպետք է փոխանցվեր երրորդ երկրին եւ պետք է գտնվի Ռուսաստանի ու Թուրքիայի տիրապետության տակ: Ներկայումս Նախիջեւանում ոչնչացվել են հայ ազգի բնակության բոլոր հետքերը: Վերջերս բարբարոսաբար ոչնչացվեց Հին Ջուղայի հին հայկական գերեզմանոցը: Նախիջեւանը սահմանակից է Հայաստանի, Թուրքիայի ու Իրանի հետ: