Azerbaijan strains its relations with Iran and Turkey due to Armenia
It seems that Azerbaijan deliberately strains its relations with Iran and Turkey, using the Armenian factor as a cover. Any joint action of Armenia with Iran or even with Turkey immediately causes strict criticism of Baku authorities through controllable media.
PanARMENIAN.Net - This was the case with the monument in Kars, now Azerbaijani journalists have another target – the event organized by Turkish Ambassador to the U.S. Namik Tan in Washington to commemorate Hrant Dink. All fine and dandy, but Turkey uses an Azerbaijani song to improve its relations with Armenia. This refers to famous song “Sari Gelin,” the authorship of which is disputed by Turks and Armenians. Recently, Azerbaijanis also started laying claims to its authorship.
Vesti.az wrote: “Turkey took a step to improve its relations with Armenia. And in this case, naturally, Turkey pursues its own goals, to which there cannot be any demands. But a question arises as to why the improvement takes place at the expense of Azerbaijani song “Sari Gelin.” Music is naturally an exalted notion, which unites the best human qualities. But the Turkish Ambassador has forgotten that even music is viewed by Armenians not as an exalted notion, but as a policy tool. Being a diplomat, Tan stated that future generations of Armenians and Turks should not hate each other. Mr. Ambassador, sometimes you need to be not only a diplomat, but also a clear-headed man or far-sighted politician.”
One could laugh at another masterpiece of the Azerbaijani propaganda, but it's not all as easy as it sounds. Baku hangs upon words, which, according to Aliyev’s clan, are related to willingness of Iran, Turkey, Georgia and other countries to establish normal relations with Armenia. Who knows - maybe Baku is afraid of the “influential Armenian lobby” worldwide?