Vahan Stepanyan elected Chairman of Association of Eurasian Central Securities Depositories
PanARMENIAN.Net - CEO of the Central Depository of Armenia Mr. Vahan Stepanyan was elected Chairman of the Association of Eurasian Central Securities Depositories (AECSD) at the annual general meeting of the Association.
In his capacity of the Chairman Mr. Stepanyan will manage the Association, coordinate the joint activities of the working groups and AECSD members. Besides, he will represent the AECSD, expand and manage its relations with international professional associations, the press service of NASDAQ OMX Armenia reported.
The Association of Eurasian Central Securities Depository was established on December 12, 2004 as a union of central depositories of the CIS countries and currently comprises 11 member depository institutions. The Association's mission is to develop and enhance depository operations, create a common depository environment, and integrate central securities depositories of the CIS countries into the global securities settlement system.
The next annual general meeting of the Association of Eurasian Central Securities Depositories, as well as the VIII International Conference of the Association are planned to be held in Yerevan in September 2011.