REPRESENTATIVES OF ARMENIAN EMBASSY IN MOSCOW TO PARTICIPATE IN OPENING CEREMONY OF "ARMENIA'S RENAISSANCE" EXHIBITION IN VORONEZH STATE UNIVERSITY
PanARMENIAN.Net - "Armenia's Renaissance" exhibition will open in the history museum of the Voronezh State University on March 28. As Museum Director Alexandra Stepishina reported, the exposition is dedicated to the 90-th anniversary of the Armenian genocide. Documents, photos, books in the Russian and Armenian languages and other exhibits depicting the Armenian History will be presented at the exhibition. Representatives of the Armenian Diaspora and the administration of the Voronezh Oblast as well as some officials from the Armenian Embassy in Moscow are expected to take part in the opening ceremony.