PanARMENIAN.Net - Israeli city of Eilat will be hosting the 3rd World University Weightlifting Championship 2012 on November 4 through 10.
According to National Olympic Committee of Armenia website, Armenia’s team will be headed by an Honored Coach Poghos Poghosyan.
To represent Armenia at the championship are Smbat Margaryan (56 kg), Vanik Avetisyan (69 kg), Samvel Grigoryan (77 kg), Vahram Gevorgyan and Aghas Aghasyan (85 kg), Vardan Davtyan (94 kg) and heavyweights Andranik Hovhannesyan and Hayk Hakobyan.