PanARMENIAN.Net - USD 93,143,346 was bought at an average price of AMD 417.92 /USD 1 and USD 90,711,622 sold at an average price of AMD 419.17 /USD 1 at the Armenian foreign currency market on March 25-29.
Deals amounting to USD 15,450,000 at an average price of 418.36 /USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the reporting period.
From March 18-24, AMD loans granted by banks totaled 32,6 bln., while USD loans amounted to 44,7 mln, the press service of the Central Bank of Armenia reported.