U.S Assitance to Armenia Likely to Make $75 Million in 2003
PanARMENIAN.Net - Senate and House Foreign Aid Committee members agreed to appropriate $75 million in assistance to Armenia and $3 million for Nagorno Karabakh, November 1, during a conference held to iron out differences between the Senate and House versions of the foreign aid bills, reported the Armenian National Committee of America. "We want to thank Senators McConnell, Leahy and Mikulski as well as
Representatives Kolbe, Knollenberg, Lowey, Rothman and all the other conferees for their leadership in securing a $75 million earmark for Armenia, and to thank all our friends on the Foreign Operations Subcommittees for their work on each of the provisions in this bill that will contribute to the further strengthening of U.S.-Armenia ties," said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA. "We look forward to full Senate and House passage of the measures as early as this week."
The Senate and House Conferees also agreed to maintain military assistance parity between Armenia and Azerbaijan, approving $5 million in Foreign Military Financing (FMF) and $750,000 in International Military Education and Training (IMET) for both countries. The overall foreign aid budget for fiscal year 2006 is $20.9 billion, $2 billion less than the President's request. In total $514 million in foreign assistance was allotted to the Independent States of the Former Soviet Union, including $80 million for Russia, $84 million for Ukraine, $67 million for Georgia, and $35 million for Azerbaijan.