A representative of a Turkish NGO Dur De (Say No to Racism and Nationalism) Cengiz Algan expressed intention to restore a monument to the victims of the Armenian Genocide, initially installed in Taksim Square in 1919, Demokrat Haber reported.
“We’ll install a new monument in the same location the old one used to be. The past cannot be forgotten. The monument was installed 4 years after the Armenian Genocide and dismantled in 1940,” Algan said.
“Although scores of Armenians had been exterminated, thousands have survived and are now trying to prove the massacre of their ancestors, annihilated in these lands,” Algan said.