Referendum in Karabakh December 10, 1991 Was Legal
PanARMENIAN.Net - "From the standpoint of the Armenian leadership the referendum held in Nagorno Karabakh on December 10, 1991 was legal. It was held according to the USSR legislation that was valid at that time. This fact allows to separate the Karabakh problem from the other regional conflicts and press for its fair resolution at the international arena," NKR parliament Speaker Ashot Ghulian stated. He reminded that in March 2005 Secretary of the National Security Council, RA Defense Minister Serge Sarsgyan addressed the RA parliament during the hearings on Nagorno Karabakh.
"Serge Sargsyan proclaimed the fundamental principles of the conflict settlement from the standpoint of the Armenian government. The matter concerns the future status of the NKR and inadmissibility of any subordination to Azerbaijan. As an admissible compromise the Armenian party despite the legality of formation of the Nagorno Karabakh Republic can agree on conduction of another referendum in case it's organized under the aegis of the OSCE and the U.N.," Ghulian said, reported Azat Artsakh daily.