Azerbaijan Can Agree on Triest Model
PanARMENIAN.Net - It seems that the Nagorno Karabakh problem gradually recedes to the background in the system of priorities of the Azeri society, Zerkalo Baku-based newspaper reports. Otherwise the public wouldn't neglect a statement made by FM Elmar Mammadyarov upon completion of the presidential meeting in Bucharest. "There is still hope for a peaceful settlement and we will proceed with efforts in this direction," he said. At that the Azeri FM said the Azeri party doesn't exclude the appliance of the Triest model.
The resolution on the Free Territory of Triest says, "The integrity and independence of the Free Territory will be secured by the United Nations Security Council. The Free Territory will have its flag and state emblem. It will be governed by the Governor, Governing Council, National Assembly elected by the people of the Free Territory and a Juridical department. The governor will be appointed by the U.N. Security Council after consultations with the governments of Yugoslavia and Italy. He should not be a citizen of Yugoslavia, Italy or the Free Territory. The Governor will be empowered to prevent implementation of agreements on foreign relations that conflict with the Statute, Constitution and laws of the Free Territory. The Free Territory will have its own currency and freed from payment of the Italian state debt."
"All the items of the peaceful agreement on the formation of the Free Territory of Triest, including the ones we are concerned about, are based on reality, the Armenian side often mentions as regards the Karabakh conflict. The Azerbaijani Foreign Ministry is cunning a little when assures that the Triest Model provides for a wide autonomy. If official Baku agrees on appliance of the model to the Karabakh conflict it will mean that Azerbaijan relinquishes the sovereign rights for Karabakh. Some circles, which are close to the negotiation process, inform that official Baku insist the "governor be appointed by Azerbaijan after consultations with the authorities of the Free Territory and the international organization that will act as a guarantor of peaceful agreements. That is to say, Baku wishes to maintain just formal sovereignty over Nagorno Karabakh, following the example of the UK in case with some former colonies," the author of the article concludes.