PanARMENIAN.Net - Argentina’s President Cristina Kirchner met Tuesday, April 14, with representatives of the Armenian community of the country to “express her solidarity with the 100th anniversary of the Armenian Genocide,” according to Asbarez.
The meeting was attended by Minister of Justice and Human Rights Office, Julio Alak, along with Archbishop Kissag Mouradian, Primate of the Armenian Apostolic Church, Alberto Djeredjian, president of the Administrative Institution of the Armenian Church, Bartholome Ketchian, representative of the Armenian National Committee of South America, businessman Eduardo Eurnekian, president of the Corporation America, Leon Arslanian, former Minister of Justice of the Nation, and Dr. Daniel Stamboulian, president of FUNCEI.
Kirchner’s meeting came after Turkey’s minister of European Affiars, Volkan Bozkir, in remarks broadcast on national TV said the Argentineans as a whole, and not just the Pope, have been “brainwashed by rich and powerful Armenians”.
“In Argentina,” Bozkir asserted, “the Armenian diaspora controls the media and business.” The minister provided no evidence for his assertion and was not asked for any, a report on the New York Times says.
“I would like to note that the pope is from Argentina, a country that hosted Nazi war criminals who perpetrated unspeakable crimes against humanity,” Bozkir said, while speaking at rally in Istanbul, according to Today’s Zaman.