Azeri Captive Doesn't Want to Return to Homeland Fearing of Savage Punishment
PanARMENIAN.Net - "Vusal Magomed ogly Garacheyev, captured on December 7, upon return to Azerbaijan will be sent to prison to spend a long time there," NKR President Arkady Ghukasian said in Yerevan December 17. In his words, 'the Azeri soldier knowingly crossed the border in a grave health state, since he was constantly beaten by his fellows.' "There is no necessity to investigate the incident, it's clear." Ghukasian remarked adding that 'the captive does not want to return to Azerbaijan fearing of savage punishment.'
The NKR President also informed that 'within a day after capturing an appeal was sent to the International Committee of the Red Cross and presently technical issues are being settled.' At the same time President remarked that 'if the Azeri soldier keeps on saying that he does not want to return the Karabakhi side will not insist.' "However, to all appearance, pressure will be exerted upon his family and it will make him return," he said reminding that unlike Azerbaijan the NKR authorities always timely convey the captives to the ICRC while Baku carries out investigation during several months and tries to recruit the captives, reports IA Regnum.