Hrant Dink's Funeral To Take Place in Istanbul Today
PanARMENIAN.Net - Today Hrant Dink's funeral will be held in Istanbul. For this purpose the police has strengthened the security measures. Thousands were expected to take part in the funeral, marching in silence along an eight-kilometer route from 'Agos' office to an Armenian Orthodox Church. Dink's family has asked mourners not to chant slogans or to turn the funeral into protest. Only one banner, reading "We are all Hrants, we are all Armenians," would be allowed.
An ethnic Armenian Hrant Dink was gunned down Friday January 19 near the editorial office of his 'Agos' weekly. The Police has already detained one suspect, 17-year-old Ogün Samast, who has confessed to the murder. Also Yasin Hayal has been arrested who has confessed to instigation and organization of the assassination.