PanARMENIAN.Net - Parliamentarian elections in Armenia strengthened the Armenian statehood, head of OSCE Yerevan Office Ambassador Vladmir Pryakhin stated to journalists on Tuesday. "Armenia made a forward move on the way of holding elections: compared with 2003, elections in 2007 were held in more quiet and democratic atmosphere. In general, during parliamentarian elections Armenian statehood became stronger," he said.
At the same time Pryakhin underlined despite positive reports on conducting parliamentarian elections, international observers indicated some shortcomings, in connection of which "there were and will be made recommendations, which as we hope, will be taken into account while preparing for the 2008 presidential elections".
At the same time as a positive factor the Ambassador underlined the special attention of law enforcement bodies towards elections, registration of all shortcomings, examination of all applications submitted by citizens. He is sure that criminal cases will be filed in connection with all violations.
"At the same time and this is the nearest task, we'd like to see a more serious, constructive and larger opposition, which would be properly represented in the parliament. Unfortunately we do not see it now yet," he underlined, "Novosti-Armenia" reports.